Czym powinna charakteryzować się sypialnia z prawdziwego zdarzenia? Wygodne łóżko, stonowane kolory ścian, mały, poręczny stolik lub szafka nocna na książkę albo budzik – te elementy jako pierwsze przychodzą nam na myśl. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w sypialni odgrywa oświetlenie?

Wyciszenie się i odprężenie przed zaśnięciem jest jednym z czynników wpływających na jakość i głębokość Twojego snu. Jeśli po wyczerpującym dniu natychmiast pójdziesz spać, Twój mózg wciąż będzie pracował na wysokich obrotach, przez co nieprędko uda Ci się wejść w fazę snu głębokiego – o ile w ogóle nastąpi to w ciągu nocy. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy na krótko przed snem korzystasz z komputera, smartfona czy oglądasz telewizję. Efekt tego z pewnością odczuwasz rano, kiedy budzisz się niewyspany i ostatnie, czego sobie życzysz, to rozpoczęcie kolejnego intensywnego dnia. Warto mieć na uwadze to, że dobremu wyciszeniu się przed snem sprzyja odpowiednie oświetlenie – takie, które pozwoli stworzyć kojącą, intymną i beztroską atmosferę.

jak zmienić oświetlenie w Swojej sypialni - ilumos.pl

Klimatyczne oświetlenie w sypialni można osiągnąć również dzięki takiemu rozwiązaniu – wystarczy taśma LED umieszczona za łóżkiem.

Oświetlenie do sypialni – o czym powinieneś pamiętać?
Oto kilka elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, planując oświetlenie sypialni:
• rodzaj oświetlenia: ogólne lub strefowe,
• natężenie światła,
• temperatura barwowa,
• liczba i umiejscowienie źródeł światła,
• adekwatność kolorystyki i stylu akcesoriów oświetleniowych do ogólnej aranżacji sypialni.

Pamiętajmy, że sypialnia to nie kuchnia ani łazienka – tutaj nie sprawdzi się mocne światło. Im delikatniejszy blask będzie towarzyszyć Ci w przygotowywaniu się do snu, tym lepiej dla Twojego organizmu. Jeśli lubisz czytać wieczorami (byle nie z ekranu!), a rzecz jasna nie chcesz przemęczać wzroku, w pełni wystarczy Ci dodatkowy kinkiet nad łóżkiem lub lampka nocna (czyli oświetlenie strefowe, uzupełniające). Co zaś tyczy się temperatury barwowej – wszystko zależy od tego, czy Twoja sypialnia jest urządzona w nowoczesnym stylu i dominują w niej chłodne kolory, czy też odwrotnie. W tym pierwszym przypadku dobrym wyborem okaże się światło o temperaturze 4000–6000 K, czyli o barwie neutralnej lub zimnej. Natomiast z ciemniejszą kolorystyką dobrze współgrać będzie barwa ciepła, czyli zamykająca się w przedziale 2700–3200 K.

klimatyczne oswietlenie sypialni - ilumos.pl

Zastosuj nastrojowe oświetlenie w sypialni, by potem spać tak słodko jak on.

O tym, jakie oświetlenie do sypialni jest dziś modne, opowiadaliśmy w jednym z artykułów w naszej strefie porad. Zapraszamy do jego lektury, a także do odwiedzenia oferty sklepu Ilumos, w której znajdziesz wiele nowoczesnych pomysłów na stworzenie idealnego nastroju w swojej sypialni.